Mükemmel reçeteler üretmek için; bilmemiz ve kontrol etmemiz gereken en önemli verilerin başında çekirdek ve egzoz sıcaklığı gelir. Basit bir ifadeyle; termokupllar; ısıdan dolayı oluşan sinyalleri sıcak birimlerine dönüştüren sensörlerdir.

Genellikle birbirine bağlı iki farklı metal türünün birleşiminden oluşur. Isınma esnasıda; sıcaklık gören uçlar; elektromotor kuvvet üreten sıcaklık gradyanı üretir.

Elektromotor kuvvet; termokuplların serbest ucundan ölçülerek; istenilen sıcaklık birimine dönüştürülür Termokupllardan gelen bu sıcaklık değerlerine göre, reçetelerimizi daha rasyonel ve tutarlı bir biçimde şekillendiririz.

Kahve çekirdeği sıcaklıklarını daha stabil almak için, çekirdek termokulbu tamburun alt kısmına yerleştirilir. Böylelikle, tamburda dönen kahve yığınlarının sıcaklığını, en efektif şekilde tespit etmiş oluruz. Sol yada sağ tarafta olması; tambur dönüş yönüne göre ayarlanır.

Çekirdek sıcaklığının bir diğer önemi ise RoR değerinin analizi içindir. RoR, kahve çekirdeklerinin zaman içindeki değişim hızını temsil eder. Kavurma ustası; çekirdeklerin hatalı kavrulmasına veya yanlış noktada soğumasına engel olmak için en ideal RoR değerini bulmak zorundadır.

Diğer bir termokupl ise egzoz sıcaklığını gösterir. Egzoz sıcaklığı, kavurma esnasında açığa çıkan ve tamburu terkeden sıcak havadır. J ve K tipi termokupllar en popüler olanlardır. En çok tercih edilen tür olan J tipi, çok dayanıklı olmasının yanısıra, hızlı ve doğru veri sağlamaktadır.

Kuban, J tipi termokuplları makinelerinde kullanarak; sizlere daha stabil veri sağlamayı amaçlamaktadır.